Results for IRC Zero class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1UAE52Team PremierHannes WaimerUAE 114 66
2HKG2112HiFiNeil PrydeHKG 331 77
3HKG2283Freefire 52Sam ChanHKG 223 77
4HKG800Jelik IIFrank PongHKG 442 1010

Race Results for Race 4 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
UAE52Team PremierHannes Waimerflags/uae09:49:4900:44:491.37401:01:3411
HKG2283Freefire 52Sam Chanflags/hkg09:50:0400:45:041.38101:02:1422
HKG2112HiFiNeil Prydeflags/hkg09:52:0300:47:031.35001:03:3133
HKG800Jelik IIFrank Pongflags/hkg09:47:3200:42:321.53301:05:1244

Race Results for Race 5 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
UAE52Team PremierHannes Waimerflags/uae11:02:5900:52:591.37401:12:4711
HKG2283Freefire 52Sam Chanflags/hkg11:04:1200:54:121.38101:14:5122
HKG2112HiFiNeil Prydeflags/hkg11:05:3200:55:321.35001:14:5833
HKG800Jelik IIFrank Pongflags/hkg11:00:1900:50:191.53301:17:0844

Race Results for Race 6 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
HKG2112HiFiNeil Prydeflags/hkg12:31:5200:56:521.35001:16:4611
HKG800Jelik IIFrank Pongflags/hkg12:26:1000:51:101.53301:18:2622
HKG2283Freefire 52Sam Chanflags/hkg12:32:2500:57:251.38101:19:1733
UAE52Team PremierHannes Waimerflags/uae12:33:2400:58:241.37401:20:1444

Results for IRC 1 class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1JPN4500KarasuYasuo NanamoriJPN 122 55
2AUS55KukukerchuDavid RossSIN 313 77
3HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred KinmonthHKG 431 88
4SIN2008Walawala 2Steve ManningSIN 2PEN(3)6 1111
5AUS6038Ichi BanMatt AllenAUS 544 1313
6HKG1978Koull BabyPeter WintleHKG 865 1919
7THA72Won Ma RangKevin WhitcraftTHA 1057 2222
8SIN4321ZanzibarJonathan MahonySIN 679 2222
9HKG2005Jing JingRick PointonCHN 7810 2525
10AUS1943KatsuBen CopleyAUS 998 2626
11SIN270TantrumRobert van ParidonSIN 121011 3333
12AUS4100Australian MaidJon WardillAUS 11DNC(14)DNC(14) 3939
13BVI33PH PlusDouglas HarckhamGBR RAF(14)DNC(14)DNC(14) 4242

Race Results for Race 4 in IRC 1 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
JPN4500KarasuYasuo Nanamoriflags/jpn10:06:4700:56:471.12101:03:3911
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin10:04:3700:54:371.18201:04:3322
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/sin10:03:4600:53:461.20701:04:5333
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg10:07:1300:57:131.13801:05:0644
AUS6038Ichi BanMatt Allenflags/aus10:09:3200:59:321.11101:06:0855
SIN4321ZanzibarJonathan Mahonyflags/sin10:05:1600:55:161.21601:07:1266
HKG2005Jing JingRick Pointonflags/chn10:10:1401:00:141.12801:07:5677
HKG1978Koull BabyPeter Wintleflags/hkg10:10:2801:00:281.14501:09:1488
AUS1943KatsuBen Copleyflags/aus10:10:2101:00:211.17501:10:5499
THA72Won Ma RangKevin Whitcraftflags/tha10:06:3100:56:311.26001:11:121010
AUS4100Australian MaidJon Wardillflags/aus10:10:5701:00:571.18201:12:021111
SIN270TantrumRobert van Paridonflags/sin10:17:3401:07:341.12601:16:041212
BVI33PH PlusDouglas Harckhamflags/gbr 1.224 RAF14

Race Results for Race 5 in IRC 1 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/sin11:33:3500:53:351.20701:04:4011
JPN4500KarasuYasuo Nanamoriflags/jpn11:37:5000:57:501.12101:04:4922
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin 1.182 PEN3
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg11:37:0100:57:011.13801:04:5333
AUS6038Ichi BanMatt Allenflags/aus11:39:5100:59:511.11101:06:2944
THA72Won Ma RangKevin Whitcraftflags/tha11:33:5100:53:511.26001:07:5155
HKG1978Koull BabyPeter Wintleflags/hkg11:39:2700:59:271.14501:08:0466
SIN4321ZanzibarJonathan Mahonyflags/sin11:36:2200:56:221.21601:08:3277
HKG2005Jing JingRick Pointonflags/chn11:41:3301:01:331.12801:09:2588
AUS1943KatsuBen Copleyflags/aus11:39:4400:59:441.17501:10:1199
SIN270TantrumRobert van Paridonflags/sin11:44:3801:04:381.12601:12:461010
BVI33PH PlusDouglas Harckhamflags/gbr 1.224 DNC14
AUS4100Australian MaidJon Wardillflags/aus 1.182 DNC14

Race Results for Race 6 in IRC 1 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg13:02:1200:57:121.13801:05:0511
JPN4500KarasuYasuo Nanamoriflags/jpn13:03:1600:58:161.12101:05:1922
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/sin13:00:2100:55:211.20701:06:4833
AUS6038Ichi BanMatt Allenflags/aus13:05:4801:00:481.11101:07:3244
HKG1978Koull BabyPeter Wintleflags/hkg13:04:3800:59:381.14501:08:1655
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin13:02:5400:57:541.18201:08:2666
THA72Won Ma RangKevin Whitcraftflags/tha12:59:3800:54:381.26001:08:5077
AUS1943KatsuBen Copleyflags/aus13:03:4900:58:491.17501:09:0688
SIN4321ZanzibarJonathan Mahonyflags/sin13:01:5900:56:591.21601:09:1799
HKG2005Jing JingRick Pointonflags/chn13:06:5301:01:531.12801:09:481010
SIN270TantrumRobert van Paridonflags/sin13:11:3401:06:341.12601:14:571111
AUS4100Australian MaidJon Wardillflags/aus 1.182 DNC14
BVI33PH PlusDouglas Harckhamflags/gbr 1.224 DNC14

Results for IRC 2 class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1THA2008Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat PoonpatTHA 11 22
2SIN3683Foxy Lady 5Bill BremnerSIN 32 55
3F4PiccoloM Chapman / B GausonSIN 24 66
4HKG6800Ruby TuesdayArbuzov AndreyRUS 53 88
5SIN999Rock n RollaRick Overton/Kenn EyearsSIN 45 99
6MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart WilliamsonMAS 66 1212
7GBR4497Team Kata RockPeter DyerTHA 77 1414
8RUS655GastionGusev BorisRUS 119 2020
9THA777MinxJoep Kleine StaarmanSIN 1010 2020
10THA123Royal Thai Navy 4Cmdr. Pornprom SakultemTHA 138 2121
11SIN8888SwitchbladeAlun LewisAUS 8DNC(16) 2424
12THA118IPPAI (Tuay Lek)Makiko MatsuishiJPN 1212 2424
13595FeelingViacheslav PakRUS 9DNS(16) 2525
14THA007SitaSergey ValeevRUS 1411 2525
15THA12Burapha UniversitySatian PuranawitTHA 1513 2828

Race Results for Race 4 in IRC 2 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
THA2008Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat Poonpatflags/tha10:33:2201:08:220.97401:06:3511
F4PiccoloM Chapman / B Gausonflags/sin10:36:1201:11:120.96901:08:5922
SIN3683Foxy Lady 5Bill Bremnerflags/sin10:30:2001:05:201.06401:09:3033
SIN999Rock n RollaRick Overton/Kenn Eyearsflags/sin10:31:1401:06:141.06001:10:1244
HKG6800Ruby TuesdayArbuzov Andreyflags/rus10:31:4201:06:421.05701:10:3055
MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart Williamsonflags/mas10:36:0701:11:070.99501:10:4566
GBR4497Team Kata RockPeter Dyerflags/tha10:37:5601:12:560.99201:12:2077
SIN8888SwitchbladeAlun Lewisflags/aus10:32:0601:07:061.08401:12:4488
595FeelingViacheslav Pakflags/rus10:31:5201:06:521.08901:12:4999
THA777MinxJoep Kleine Staarmanflags/sin10:45:3101:20:310.95401:16:481010
RUS655GastionGusev Borisflags/rus10:38:0001:13:001.06901:18:021111
THA118IPPAI (Tuay Lek)Makiko Matsuishiflags/jpn10:46:0001:21:000.97101:18:391212
THA123Royal Thai Navy 4Cmdr. Pornprom Sakultemflags/tha10:46:3001:21:300.97101:19:081313
THA007SitaSergey Valeevflags/rus10:40:0501:15:051.05901:19:301414
THA12Burapha UniversitySatian Puranawitflags/tha10:49:5001:24:500.97101:22:221515

Race Results for Race 5 in IRC 2 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
THA2008Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat Poonpatflags/tha12:13:5101:08:510.97401:07:0311
SIN3683Foxy Lady 5Bill Bremnerflags/sin12:10:5301:05:531.06401:10:0522
HKG6800Ruby TuesdayArbuzov Andreyflags/rus12:11:3401:06:341.05701:10:2133
F4PiccoloM Chapman / B Gausonflags/sin12:18:0201:13:020.96901:10:4644
SIN999Rock n RollaRick Overton/Kenn Eyearsflags/sin12:12:0401:07:041.06001:11:0555
MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart Williamsonflags/mas12:16:4001:11:400.99501:11:1866
GBR4497Team Kata RockPeter Dyerflags/tha12:18:2001:13:200.99201:12:4477
THA123Royal Thai Navy 4Cmdr. Pornprom Sakultemflags/tha12:21:0901:16:090.97101:13:5688
RUS655GastionGusev Borisflags/rus12:14:2501:09:251.06901:14:1299
THA777MinxJoep Kleine Staarmanflags/sin12:23:1301:18:130.95401:14:371010
THA007SitaSergey Valeevflags/rus12:15:4701:10:471.05901:14:571111
THA118IPPAI (Tuay Lek)Makiko Matsuishiflags/jpn12:23:4501:18:450.97101:16:271212
THA12Burapha UniversitySatian Puranawitflags/tha12:26:1701:21:170.97101:18:551313
SIN8888SwitchbladeAlun Lewisflags/aus 1.084 DNC16
595FeelingViacheslav Pakflags/rus 1.089 DNS16

Results for Firefly 850 Sports class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1FF777Voodoo ChildHans RahmannTHA 311 55
2FF222Moto InziRoger KingdonGBR 122 55
3FF690Twin SharksJohn NewnhamGBR 234 99
4298The FrogNeil AyreGBR 443 1111
5FF888Team AIARichard ColmanTHA 55DNS(6) 1616

Race Results for Race 4 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr09:54:0900:39:091.00000:39:0911
FF690Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr09:58:0100:43:011.00000:43:0122
FF777Voodoo ChildHans Rahmannflags/tha09:58:1400:43:141.00000:43:1433
298The FrogNeil Ayreflags/gbr09:59:3500:44:351.00000:44:3544
FF888Team AIARichard Colmanflags/tha10:08:3200:53:321.00000:53:3255

Race Results for Race 5 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
FF777Voodoo ChildHans Rahmannflags/tha11:09:3400:44:341.00000:44:3411
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr11:13:1900:48:191.00000:48:1922
FF690Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr11:14:4200:49:421.00000:49:4233
298The FrogNeil Ayreflags/gbr11:16:3800:51:381.00000:51:3844
FF888Team AIARichard Colmanflags/tha11:23:5300:58:531.00000:58:5355

Race Results for Race 6 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
FF777Voodoo ChildHans Rahmannflags/tha12:38:1500:53:151.00000:53:1511
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr12:41:1700:56:171.00000:56:1722
298The FrogNeil Ayreflags/gbr12:41:1800:56:181.00000:56:1833
FF690Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr12:42:2500:57:251.00000:57:2544
FF888Team AIARichard Colmanflags/tha 1.000 DNS6

Results for Multihull class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
102SidewinderAlan CarwardineAUS 111 33
2AC002Da VinciMick ColemanTHA 225 99
3THA888Sweet ChariotFergus Wilmer, Henry KayeTHA 432 99
4641FantasiaAndrew StranskyAUS 344 1111
5GBR720MMiss SaigonDavid LiddellTHA 553 1313
6204Skylight2Peter GallagherAUS 666 1818
725Knight OasisJeremy KingAUS 777 2121
8459CharroPierre ForsansTHA 988 2525
9AC001Andaman Cabriolet NinaGrenville FordhamTHA 899 2626
10HKG2346SnailShihaiCHN DNS(12)DNS(12)10 3434
11TH94KT-ZMICO Cedar SwanRadab KanjanavanitTHA RAF(12)DNC(12)DNC(12) 3636

Race Results for Race 4 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
02SidewinderAlan Carwardineflags/aus09:59:2500:39:250.90900:35:4911
AC002Da VinciMick Colemanflags/tha10:07:1200:47:120.79600:37:3422
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus10:05:3200:45:320.83000:37:4733
THA888Sweet ChariotFergus Wilmer, Henry Kayeflags/tha10:03:3200:43:320.89500:38:5744
GBR720MMiss SaigonDavid Liddellflags/tha10:04:2900:44:290.88700:39:2755
204Skylight2Peter Gallagherflags/aus10:09:3700:49:370.82600:40:5966
25Knight OasisJeremy Kingflags/aus10:10:5900:50:590.80400:40:5977
AC001Andaman Cabriolet NinaGrenville Fordhamflags/tha10:16:4200:56:420.77400:43:5388
459CharroPierre Forsansflags/tha10:16:4100:56:410.78300:44:2299
HKG2346SnailShihaiflags/chn 0.686 DNS12
TH94KT-ZMICO Cedar SwanRadab Kanjanavanitflags/tha 0.792 RAF12

Race Results for Race 5 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
02SidewinderAlan Carwardineflags/aus11:21:0400:36:040.90900:32:4711
AC002Da VinciMick Colemanflags/tha11:27:1600:42:160.79600:33:3822
THA888Sweet ChariotFergus Wilmer, Henry Kayeflags/tha11:22:4400:37:440.89500:33:4633
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus11:27:3300:42:330.83000:35:1844
GBR720MMiss SaigonDavid Liddellflags/tha11:26:0800:41:080.88700:36:2955
204Skylight2Peter Gallagherflags/aus11:32:3800:47:380.82600:39:2066
25Knight OasisJeremy Kingflags/aus11:35:5300:50:530.80400:40:5477
459CharroPierre Forsansflags/tha11:37:5000:52:500.78300:41:2288
AC001Andaman Cabriolet NinaGrenville Fordhamflags/tha11:39:4700:54:470.77400:42:2499
TH94KT-ZMICO Cedar SwanRadab Kanjanavanitflags/tha 0.792 DNC12
HKG2346SnailShihaiflags/chn 0.686 DNS12

Race Results for Race 6 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
02SidewinderAlan Carwardineflags/aus12:33:1800:40:180.90900:36:3711
THA888Sweet ChariotFergus Wilmer, Henry Kayeflags/tha12:35:0800:42:080.89500:37:4222
GBR720MMiss SaigonDavid Liddellflags/tha12:36:0300:43:030.88700:38:1133
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus12:39:3500:46:350.83000:38:3944
AC002Da VinciMick Colemanflags/tha12:43:3800:50:380.79600:40:1855
204Skylight2Peter Gallagherflags/aus12:42:4200:49:420.82600:41:0366
25Knight OasisJeremy Kingflags/aus12:46:4900:53:490.80400:43:1677
459CharroPierre Forsansflags/tha12:49:3300:56:330.78300:44:1688
AC001Andaman Cabriolet NinaGrenville Fordhamflags/tha12:52:2900:59:290.77400:46:0299
HKG2346SnailShihaiflags/chn13:09:2401:16:240.68600:52:241010
TH94KT-ZMICO Cedar SwanRadab Kanjanavanitflags/tha 0.792 DNC12

Results for Premier class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7Total PointsScore
1GBR6821RTitania of CowesRichard DobbsGBR 21 33
2CHN 82Chao Ren Plus OneWang BinCHN 14 55
3MAS99Baby Tonga StrongbowPeter SorrensonAUS 32 55
4HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing LeeHKG 53 88
5HKG1985ShahtooshPeter CremersHKG 65 1111
6THA666LawanaSuwan PoopoksakulTHA 48 1212
7MON76Silandra VGian Luca BraggioriITA 86 1414
8MAS2005Resolution Of WhitbyJohn AllenMAS 77 1414
9MLT1295Big AHorst LakitsTHA 99 1818
10THAFarr OutJens-Erik HostDEN DNC(13)DNC(13) 2626
11THA88Ma Du ZiViros NualkhairTHA DNC(13)DNC(13) 2626
1256/061CuriousStephen BrownGBR DNC(13)DNC(13) 2626

Race Results for Race 3 in Premier class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
CHN 82Chao Ren Plus OneWang Binflags/chn10:08:4801:03:481.36801:27:1611
GBR6821RTitania of CowesRichard Dobbsflags/gbr10:14:3401:09:341.25601:27:2222
MAS99Baby Tonga StrongbowPeter Sorrensonflags/aus10:20:4801:15:481.16201:28:0433
THA666LawanaSuwan Poopoksakulflags/tha10:23:0001:18:001.13101:28:1344
HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing Leeflags/hkg10:18:3401:13:341.21901:29:4055
HKG1985ShahtooshPeter Cremersflags/hkg10:24:0901:19:091.17501:33:0066
MAS2005Resolution Of WhitbyJohn Allenflags/mas10:29:4701:24:471.10001:33:1577
MON76Silandra VGian Luca Braggioriflags/ita10:13:2801:08:281.39401:35:2688
MLT1295Big AHorst Lakitsflags/tha10:46:2201:41:221.02801:44:1299
56/061CuriousStephen Brownflags/gbr 1.084 DNC13
THA88Ma Du ZiViros Nualkhairflags/tha 1.069 DNC13
THAFarr OutJens-Erik Hostflags/den 1.258 DNC13

Race Results for Race 4 in Premier class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
GBR6821RTitania of CowesRichard Dobbsflags/gbr13:16:2402:16:241.25602:51:1911
MAS99Baby Tonga StrongbowPeter Sorrensonflags/aus13:28:0202:28:021.16202:52:0022
HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing Leeflags/hkg13:25:1902:25:191.21902:57:0833
CHN 82Chao Ren Plus OneWang Binflags/chn13:15:1502:15:151.36803:05:0144
HKG1985ShahtooshPeter Cremersflags/hkg13:38:0002:38:001.17503:05:3955
MON76Silandra VGian Luca Braggioriflags/ita13:14:4902:14:491.39403:07:5666
MAS2005Resolution Of WhitbyJohn Allenflags/mas14:11:1803:11:181.10003:30:2577
THA666LawanaSuwan Poopoksakulflags/tha14:07:4003:07:401.13103:32:1588
MLT1295Big AHorst Lakitsflags/tha14:33:2803:33:281.02803:39:2699
THA88Ma Du ZiViros Nualkhairflags/tha 1.069 DNC13
56/061CuriousStephen Brownflags/gbr 1.084 DNC13
THAFarr OutJens-Erik Hostflags/den 1.258 DNC13

Results for Bareboat Charter class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7Total PointsScore
15643VentureMike CrispAUS 11 22
2DC2ZolaMaxim Taranov / Igor SkvortsovRUS 23 55
3GBR6612RSail PlaneOliver HeerGBR 42 66
4A11KinnonReinhold StampflAUT 37 1010
5B46UhuruMaxim TitarenkoRUS 75 1212
640Sandy AnnMikle GobelkovRUS 66 1212
7E1EmmjaySergey KislyakovRUS 104 1414
8B45Tonicola 2Mikhail BeloborodovRUS 510 1515
9S11TamarindSunsailTHA 89 1717
10S9KamalaStephanie WithersGBR 118 1919
11B33Fei MaoJakob HandteGER 911 2020
12GBR6010TBourgeois TagMichael PhillipsAUS 1313 2626
13B34Little EvaNikolay ShkurinRUS 1216 2828
1451FidgiKoichi YamashitaJPN 1712 2929
15S10RambutanPaul KendallSIN 1514 2929
16S7Lucky Lady LucyKurt WiedAUT 1415 2929
1711YuruyuruKinya TagoUSA 1617 3333
18tbaVillonNatalia TomilinaRUS DNC(20)DNC(20) 4040
19B46CIsabellaDmitry GornyyRUS DNC(20)DNC(20) 4040

Race Results for Race 3 in Bareboat Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
5643VentureMike Crispflags/aus10:02:5700:52:571.04500:55:2011
DC2ZolaMaxim Taranov / Igor Skvortsovflags/rus10:01:4900:51:491.11300:57:4022
A11KinnonReinhold Stampflflags/aut10:08:4900:58:491.00200:58:5633
GBR6612RSail PlaneOliver Heerflags/gbr10:04:3300:54:331.10201:00:0744
B45Tonicola 2Mikhail Beloborodovflags/rus10:09:0700:59:071.02601:00:3955
40Sandy AnnMikle Gobelkovflags/rus10:15:3001:05:300.97501:03:5266
B46UhuruMaxim Titarenkoflags/rus10:11:1301:01:131.04701:04:0677
S11TamarindSunsailflags/tha10:13:5101:03:511.01401:04:4588
B33Fei MaoJakob Handteflags/ger10:20:2001:10:200.93201:05:3399
E1EmmjaySergey Kislyakovflags/rus10:13:2901:03:291.03801:05:541010
S9KamalaStephanie Withersflags/gbr10:19:0001:09:000.96101:06:191111
B34Little EvaNikolay Shkurinflags/rus10:22:3501:12:350.92101:06:511212
GBR6010TBourgeois TagMichael Phillipsflags/aus10:21:3701:11:370.95201:08:111313
S7Lucky Lady LucyKurt Wiedflags/aut10:18:3501:08:351.01401:09:331414
S10RambutanPaul Kendallflags/sin10:19:2001:09:201.02001:10:431515
11YuruyuruKinya Tagoflags/usa10:32:2801:22:280.95001:18:211616
51FidgiKoichi Yamashitaflags/jpn10:42:4701:32:470.86301:20:041717
B46CIsabellaDmitry Gornyyflags/rus 1.041 DNC20
tbaVillonNatalia Tomilinaflags/rus 0.982 DNC20

Race Results for Race 4 in Bareboat Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
5643VentureMike Crispflags/aus13:15:5502:02:551.04502:08:2611
GBR6612RSail PlaneOliver Heerflags/gbr13:16:0802:03:081.10202:15:4122
DC2ZolaMaxim Taranov / Igor Skvortsovflags/rus13:16:1702:03:171.11302:17:1233
E1EmmjaySergey Kislyakovflags/rus13:30:4902:17:491.03802:23:0344
B46UhuruMaxim Titarenkoflags/rus13:30:5102:17:511.04702:24:1955
40Sandy AnnMikle Gobelkovflags/rus13:41:3302:28:330.97502:24:5066
A11KinnonReinhold Stampflflags/aut13:40:5602:27:561.00202:28:1377
S9KamalaStephanie Withersflags/gbr13:47:5902:34:590.96102:28:5688
S11TamarindSunsailflags/tha13:41:5002:28:501.01402:30:5599
B45Tonicola 2Mikhail Beloborodovflags/rus13:42:1302:29:131.02602:33:051010
B33Fei MaoJakob Handteflags/ger14:05:2502:52:250.93202:40:411111
51FidgiKoichi Yamashitaflags/jpn14:28:2103:15:210.86302:48:351212
GBR6010TBourgeois TagMichael Phillipsflags/aus14:11:0002:58:000.95202:49:271313
S10RambutanPaul Kendallflags/sin14:03:1302:50:131.02002:53:371414
S7Lucky Lady LucyKurt Wiedflags/aut14:25:2103:12:211.01403:15:021515
B34Little EvaNikolay Shkurinflags/rus14:46:3003:33:300.92103:16:381616
11YuruyuruKinya Tagoflags/usa14:40:5203:27:520.95003:17:281717
B46CIsabellaDmitry Gornyyflags/rus 1.041 DNC20
tbaVillonNatalia Tomilinaflags/rus 0.982 DNC20

Results for Modern Classic class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5Total PointsScore
1YC360Patrice IIIBo SondergaardTHA 1 11
2NED15SaipinJelle C. MannTHA 2 22
3S111Double TimeJean CollinsAUS 3 33
4CAN13Pytheus AuraReinhard HaiberCAN 4 44
5303PocoKevin GillowTHA 5 55
657WindstarPeter WoodTHA 6 66
717Free WindNicholas SmithTHA DNF(8) 88

Race Results for Race 3 in Modern Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
YC360Patrice IIIBo Sondergaardflags/tha11:48:5802:33:580.98502:31:3911
NED15SaipinJelle C. Mannflags/tha12:03:5502:48:550.96502:43:0022
S111Double TimeJean Collinsflags/aus12:04:3402:49:340.97602:45:2933
CAN13Pytheus AuraReinhard Haiberflags/can11:59:2702:44:271.01402:46:4544
303PocoKevin Gillowflags/tha12:25:0003:10:000.88702:48:3155
57WindstarPeter Woodflags/tha12:20:0603:05:060.93802:53:3766
17Free WindNicholas Smithflags/tha 0.945 DNF8

Results for Cruising class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5Total PointsScore
1YP10OdinAquacraft AsiaTHA 1 11
256/061CuriousStephen BrownGBR 2 22
3USALindaJack CristensenUSA 3 33
434968AstraeusWilliam SaxTHA 4 44
5IYFD01MorakotMINCHUL,KIMKOR DNC(7) 77
6tbaDilanRolf RaschesTHA DNF(7) 77

Race Results for Race 3 in Cruising class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedTCFCorrectedPlacePoints
YP10OdinAquacraft Asiaflags/tha11:24:5402:09:541.13302:27:1011
56/061CuriousStephen Brownflags/gbr11:40:1202:25:121.08402:37:2322
USALindaJack Cristensenflags/usa11:40:2802:25:281.11202:41:4533
34968AstraeusWilliam Saxflags/tha12:49:1103:34:110.93603:20:2844
tbaDilanRolf Raschesflags/tha 0.839 DNF7
IYFD01MorakotMINCHUL,KIMflags/kor 0.997 DNC7

Results for Kiteboards class

Daily Pointscore for 07 Dec 2011

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5Total PointsScore
170Olivier DansinFRA11 1.41.4
231Narapichit PudlaTHA22 44
399Salih AlexanderTUR43 77
418Ken NacorPHI34 77
529Jay ChauHKG55 1010
660Bobo CornielSUI66 1212
767Chi Ho HoHKG710 1717
871David BarnesGBRDNF(20)7 2727
913Phasakorn PhaetraksaTHADNF(20)8 2828
1033Sonchai HanjaiTHA8BFD(20) 2828
1192Heikki GrossESTDNF(20)9 2929
129Kathrin BorgwardtGERDNF(20)11 3131
1346David EverritGBRDNF(20)DNF(20) 4040
1448Doque Delos SantosPHIDNC(20)DNC(20) 4040
1553Li PengCHNDNS(20)BFD(20) 4040
1657Blazej OzogPOLDNF(20)DNF(20) 4040
1779David ZhaiCHNDNS(20)DNF(20) 4040
1883Andrew OzogPOLDNF(20)DNF(20) 4040
1917Bilge OzturkTURDNF(20)DNF(20) 4040

Race Results for Race 1 in Kiteboards class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
70Olivier Dansinflags/fra10.7
31Narapichit Pudlaflags/tha22
18Ken Nacorflags/phi33
99Salih Alexanderflags/tur44
29Jay Chauflags/hkg55
60Bobo Cornielflags/sui66
67Chi Ho Hoflags/hkg77
33Sonchai Hanjaiflags/tha88
13Phasakorn Phaetraksaflags/thaDNF20
48Doque Delos Santosflags/phiDNC20
17Bilge Ozturkflags/turDNF20
53Li Pengflags/chnDNS20
92Heikki Grossflags/estDNF20
79David Zhaiflags/chnDNS20
57Blazej Ozogflags/polDNF20
83Andrew Ozogflags/polDNF20
9Kathrin Borgwardtflags/gerDNF20
46David Everritflags/gbrDNF20
71David Barnesflags/gbrDNF20

Race Results for Race 2 in Kiteboards class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
70Olivier Dansinflags/fra10.7
31Narapichit Pudlaflags/tha22
99Salih Alexanderflags/tur33
18Ken Nacorflags/phi44
29Jay Chauflags/hkg55
60Bobo Cornielflags/sui66
71David Barnesflags/gbr77
13Phasakorn Phaetraksaflags/tha88
92Heikki Grossflags/est99
67Chi Ho Hoflags/hkg1010
9Kathrin Borgwardtflags/ger1111
33Sonchai Hanjaiflags/thaBFD20
79David Zhaiflags/chnDNF20
53Li Pengflags/chnBFD20
57Blazej Ozogflags/polDNF20
48Doque Delos Santosflags/phiDNC20
83Andrew Ozogflags/polDNF20
17Bilge Ozturkflags/turDNF20
46David Everritflags/gbrDNF20