Results for IRC Zero class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1MAS7401Royal Malaysian NavyMohamad Razali MansorMAS213 66
2THA72Wan MarangKevin WhitcraftTHA142 77
3HKG600JelikFrank PongHKG431 88
4RP45KatsuBen CopleyAUS324 99
5NZL 8681Sailing AdventuresBrian PozzeyAUS556 1616
6BVI33PH PlusAurelien FaugeresFRA665 1717

Race Results for Race 1 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
THA72Wan MarangKevin Whitcraftflags/tha10:26:0800:51:081.24201:03:3011
MAS7401Royal Malaysian NavyMohamad Razali Mansorflags/mas10:27:5700:52:571.22101:04:3922
RP45KatsuBen Copleyflags/aus10:28:0000:53:001.24301:05:5333
HKG600JelikFrank Pongflags/hkg10:19:1600:44:161.52001:07:1744
NZL 8681Sailing AdventuresBrian Pozzeyflags/aus10:37:4801:02:481.25501:18:4955
BVI33PH PlusAurelien Faugeresflags/fra10:46:5701:11:571.21701:27:3466

Race Results for Race 2 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
MAS7401Royal Malaysian NavyMohamad Razali Mansorflags/mas11:57:5600:52:561.22101:04:3811
RP45KatsuBen Copleyflags/aus11:57:0800:52:081.24301:04:4822
HKG600JelikFrank Pongflags/hkg11:48:1500:43:151.52001:05:4433
THA72Wan MarangKevin Whitcraftflags/tha11:58:0100:53:011.24201:05:5144
NZL 8681Sailing AdventuresBrian Pozzeyflags/aus12:10:5401:05:541.25501:22:4255
BVI33PH PlusAurelien Faugeresflags/fra12:14:5501:09:551.21701:25:0566

Race Results for Race 3 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG600JelikFrank Pongflags/hkg13:55:4400:50:441.52001:17:0711
THA72Wan MarangKevin Whitcraftflags/tha14:09:3401:04:341.24201:20:1222
MAS7401Royal Malaysian NavyMohamad Razali Mansorflags/mas14:11:0301:06:031.22101:20:3933
RP45KatsuBen Copleyflags/aus14:10:5001:05:501.24301:21:5044
BVI33PH PlusAurelien Faugeresflags/fra14:29:4001:24:401.21701:43:0255
NZL 8681Sailing AdventuresBrian Pozzeyflags/aus14:36:3101:31:311.25501:54:5166

Results for IRC One class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1SIN 6886Foxy Lady 6Bill BremnerSIN212 55
2AUS6038Ichi BanDavid FullerAUS124 7.57.5
3HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred KinmonthHKG341 88
4SIN2008Walawala 2Steve ManningSIN434 11.511.5
5AUS55KukukerchuDavid RossAUS556 1616
6AUS1943KatsuMatti SeppRUS863 1717
7HKG6800Ruby TuesdayArbuzov AndreyRUS677 2020
8USA7700whalewatchingsydney.net (Babe)Ian FordAUS788 2323
9SIN8888SwitchbladeDmitry GornyyRUSDNF(11)99 2929
10RUS595FeelingPark ViacheslavRUS91010 2929

Race Results for Race 1 in IRC One class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
AUS6038Ichi BanDavid Fullerflags/aus10:35:1000:55:101.10901:01:1111
SIN 6886Foxy Lady 6Bill Bremnerflags/sin10:36:3500:56:351.11601:03:0922
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg10:35:4900:55:491.14001:03:3833
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin10:34:1100:54:111.17801:03:5044
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/aus10:33:3400:53:341.20101:04:2055
HKG6800Ruby TuesdayArbuzov Andreyflags/rus10:43:4501:03:451.04801:06:4966
USA7700whalewatchingsydney.net (Babe)Ian Fordflags/aus10:38:2500:58:251.15701:07:3577
AUS1943KatsuMatti Seppflags/rus10:39:5400:59:541.17101:10:0988
RUS595FeelingPark Viacheslavflags/rus10:45:1101:05:111.08601:10:4799
SIN8888SwitchbladeDmitry Gornyyflags/rus 1.083 DNF11

Race Results for Race 2 in IRC One class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
SIN 6886Foxy Lady 6Bill Bremnerflags/sin12:05:0800:55:081.11601:01:3211
AUS6038Ichi BanDavid Fullerflags/aus12:05:3500:55:351.10901:01:3922
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin12:02:3800:52:381.17801:02:0033
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg12:04:5400:54:541.14001:02:3544
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/aus12:02:4600:52:461.20101:03:2255
AUS1943KatsuMatti Seppflags/rus12:04:2200:54:221.17101:03:4066
HKG6800Ruby TuesdayArbuzov Andreyflags/rus12:13:4701:03:471.04801:06:5177
USA7700whalewatchingsydney.net (Babe)Ian Fordflags/aus12:09:5100:59:511.15701:09:1588
SIN8888SwitchbladeDmitry Gornyyflags/rus12:15:3501:05:351.08301:11:0299
RUS595FeelingPark Viacheslavflags/rus12:17:1401:07:141.08601:13:011010

Race Results for Race 3 in IRC One class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg14:38:0401:08:041.14001:17:3611
SIN 6886Foxy Lady 6Bill Bremnerflags/sin14:41:3601:11:361.11601:19:5422
AUS1943KatsuMatti Seppflags/rus14:38:2001:08:201.17101:20:0133
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin14:38:1201:08:121.17801:20:2044.5 (FIN)
AUS6038Ichi BanDavid Fullerflags/aus14:42:2601:12:261.10901:20:2044.5 (FIN)
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/aus14:37:2201:07:221.20101:20:5466
HKG6800Ruby TuesdayArbuzov Andreyflags/rus14:48:0001:18:001.04801:21:4577
USA7700whalewatchingsydney.net (Babe)Ian Fordflags/aus14:44:2001:14:201.15701:26:0088
SIN8888SwitchbladeDmitry Gornyyflags/rus14:55:0601:25:061.08301:32:1099
RUS595FeelingPark Viacheslavflags/rus15:05:1001:35:101.08601:43:211010

Results for IRC Two class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1AUS 10Ichi BanMatt AllenAUS112 44
2THA2012Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat PoonpatTHA223 77
3GBR4497Kata RocksPeter DyerGBR341 88
4THA 125Royal Thai Navy 2Commander Peera SagurtamTHA434 1111
5MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart WilliamsonMAS55DNF(7) 1717
651Fidgi Team AmandaLennart FahlgrenSWE665 1717

Race Results for Race 1 in IRC Two class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
AUS 10Ichi BanMatt Allenflags/aus10:26:4300:41:431.00700:42:0111
THA2012Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat Poonpatflags/tha10:28:3500:43:350.96900:42:1422
GBR4497Kata RocksPeter Dyerflags/gbr10:28:1700:43:170.99300:42:5933
THA 125Royal Thai Navy 2Commander Peera Sagurtamflags/tha10:30:5700:45:570.97300:44:4344
MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart Williamsonflags/mas10:32:5100:47:510.99800:47:4555
51Fidgi Team AmandaLennart Fahlgrenflags/swe10:41:2800:56:280.88900:50:1266

Race Results for Race 2 in IRC Two class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
AUS 10Ichi BanMatt Allenflags/aus11:54:4400:39:441.00700:40:0111
THA2012Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat Poonpatflags/tha11:56:2300:41:230.96900:40:0622
THA 125Royal Thai Navy 2Commander Peera Sagurtamflags/tha11:56:5400:41:540.97300:40:4633
GBR4497Kata RocksPeter Dyerflags/gbr11:56:4100:41:410.99300:41:2344
MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart Williamsonflags/mas11:59:0900:44:090.99800:44:0455
51Fidgi Team AmandaLennart Fahlgrenflags/swe12:08:4100:53:410.88900:47:4366

Race Results for Race 3 in IRC Two class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
GBR4497Kata RocksPeter Dyerflags/gbr14:32:0400:57:040.99300:56:4011
AUS 10Ichi BanMatt Allenflags/aus14:31:5300:56:531.00700:57:1722
THA2012Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat Poonpatflags/tha14:34:5800:59:580.96900:58:0633
THA 125Royal Thai Navy 2Commander Peera Sagurtamflags/tha14:36:1801:01:180.97300:59:3944
51Fidgi Team AmandaLennart Fahlgrenflags/swe15:09:0901:34:090.88901:23:4255
MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart Williamsonflags/mas 0.998 DNF7

Results for Premier class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
1GBR6821RTitania of CowesRichard DobbsGBR21 33
2THA 2555Pine-PacificIthinai YingsiriTHA13 44
3HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing LeeHKG32 55
4MAS99Baby TongaBryan DormanAUS44 88

Race Results for Race 1 in Premier class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
THA 2555Pine-PacificIthinai Yingsiriflags/tha11:17:2201:27:221.21201:45:5311
GBR6821RTitania of CowesRichard Dobbsflags/gbr11:14:4501:24:451.25301:46:1222
HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing Leeflags/hkg11:19:2401:29:241.21901:48:5933
MAS99Baby TongaBryan Dormanflags/aus11:25:0601:35:061.16301:50:3644

Race Results for Race 2 in Premier class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
GBR6821RTitania of CowesRichard Dobbsflags/gbr13:56:0301:51:031.25302:19:0911
HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing Leeflags/hkg14:05:1902:00:191.21902:26:4022
THA 2555Pine-PacificIthinai Yingsiriflags/tha14:20:1702:15:171.21202:43:5833
MAS99Baby TongaBryan Dormanflags/aus14:39:2802:34:281.16302:59:3944

Results for Platu One Design class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1125The BeaverJunichi IshikawaJPN113 55
2118Tuay LekScott DuncansonTHAPEN(2)21 55
3123SakuraToshio FurutaJPN242 88
4132IPPAIMakiko MatsuishiJPN334 1010

Race Results for Race 1 in Platu One Design class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
125The BeaverJunichi Ishikawaflags/jpn10:32:2800:47:281.00000:47:2811
123SakuraToshio Furutaflags/jpn10:33:1400:48:141.00000:48:1422
118Tuay LekScott Duncansonflags/tha 1.000 PEN2 (PEN)
132IPPAIMakiko Matsuishiflags/jpn10:36:1300:51:131.00000:51:1333

Race Results for Race 2 in Platu One Design class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
125The BeaverJunichi Ishikawaflags/jpn11:57:4700:42:471.00000:42:4711
118Tuay LekScott Duncansonflags/tha11:59:0500:44:051.00000:44:0522
132IPPAIMakiko Matsuishiflags/jpn12:00:3400:45:341.00000:45:3433
123SakuraToshio Furutaflags/jpn12:01:0200:46:021.00000:46:0244

Race Results for Race 3 in Platu One Design class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
118Tuay LekScott Duncansonflags/tha14:33:4100:58:411.00000:58:4111
123SakuraToshio Furutaflags/jpn14:35:3601:00:361.00001:00:3622
125The BeaverJunichi Ishikawaflags/jpn14:36:5001:01:501.00001:01:5033
132IPPAIMakiko Matsuishiflags/jpn14:37:0201:02:021.00001:02:0244

Results for Modern Classic class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
157WindstarPeter WoodTHA11 22
2YC360Patrice IIITim CostelloIRL32 55
348Emerald BlueNick BandTHA23 55
417Free WindNicholas SmithTHA44 88
5CAN13Pytheus AuraReinhard HaiberCAN55 1010

Race Results for Race 1 in Modern Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
57WindstarPeter Woodflags/tha11:45:3501:45:350.94401:39:4011
48Emerald BlueNick Bandflags/tha11:41:0301:41:030.99701:40:4522
YC360Patrice IIITim Costelloflags/irl11:43:2301:43:231.00801:42:0933
17Free WindNicholas Smithflags/tha11:53:3201:53:320.94601:47:2444
CAN13Pytheus AuraReinhard Haiberflags/can12:12:4202:12:421.01302:14:2655

Race Results for Race 2 in Modern Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
57WindstarPeter Woodflags/tha15:41:1201:51:120.94401:44:5811
YC360Patrice IIITim Costelloflags/irl15:36:2601:46:261.00801:45:0922
48Emerald BlueNick Bandflags/tha15:37:5301:47:530.99701:47:3433
17Free WindNicholas Smithflags/tha15:52:0002:02:000.94601:55:2544
CAN13Pytheus AuraReinhard Haiberflags/can16:04:4902:14:491.01302:16:3455

Results for Bareboat Charter class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
1GBR6612RSail PlaneKirill SakhartsevRUS12 33
25643Agility International (Venture)Graeme SheldonAUS31 44
3123SarawadeeNikiforov EvgeniiRUS23 55
4GBR6010TBourgeois TagOliver WilceTHA45 99
5THA007SitaNikolay ShkurinRUS74 1111
6B45Tonicola 2Mikhail BeloborodovRUS66 1212
7B46UhuruAndrey DuvanovRUS58 1313
8B33Fei MaoJakob HardteGER117 1818
9S2ChailaiLucky StarRUS810 1818
10S10Beda (Rambutan)Alex ChachavaRUS109 1919
11S9PapayaKoichi YamashitaJPN914 2323
12S7Lucky Lady LucyTony OatesTHA1211 2323
1311Sudsakorn tooGusev BorisRUS1312 2525
14S8LycheeKisliakov SergeyRUS1413 2727
15S411AnchaliPaul KendallGBR1516 3131
16B46CGigi-B (Isabella)Hein VettewinkelNED1915 3434
17B34Little EvaIgor GorokhovRUS1618 3434
18S4LawanWendle WaldSIN1717 3434
19E1Men With Hats - EmmjayRichard Wendt (MEN WITH HATS)CHN1819 3737
2032Fei YuRobert ExstersteinJPN2120 4141
212CervantesRenat BatyrovRUS2022 4242
22S3KanyaAndrey TensinRUSDNF(24)21 4545
23B38ShirazTom HillSINDNC(24)DNC(24) 4848

Race Results for Race 1 in Bareboat Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
GBR6612RSail PlaneKirill Sakhartsevflags/rus11:20:2401:25:241.09901:33:5111
123SarawadeeNikiforov Evgeniiflags/rus11:40:0501:45:050.93101:37:5022
5643Agility International (Venture)Graeme Sheldonflags/aus11:30:2801:35:281.04301:39:3433
GBR6010TBourgeois TagOliver Wilceflags/tha11:39:5901:44:590.95401:40:0944
B46UhuruAndrey Duvanovflags/rus11:33:4501:38:451.04001:42:4255
B45Tonicola 2Mikhail Beloborodovflags/rus11:35:3001:40:301.02201:42:4366
THA007SitaNikolay Shkurinflags/rus11:38:3301:43:331.04501:48:1377
S2ChailaiLucky Starflags/rus11:46:4101:51:411.00401:52:0888
S9PapayaKoichi Yamashitaflags/jpn11:47:4201:52:421.01601:54:3099
S10Beda (Rambutan)Alex Chachavaflags/rus11:51:4701:56:471.01601:58:391010
B33Fei MaoJakob Hardteflags/ger12:07:2902:12:290.92202:02:091111
S7Lucky Lady LucyTony Oatesflags/tha12:06:2202:11:221.01602:13:281212
11Sudsakorn tooGusev Borisflags/rus12:19:2702:24:270.94802:16:561313
S8LycheeKisliakov Sergeyflags/rus12:10:3702:15:371.01602:17:471414
S411AnchaliPaul Kendallflags/gbr12:16:2302:21:230.99802:21:061515
B34Little EvaIgor Gorokhovflags/rus12:33:2002:38:200.91602:25:021616
S4LawanWendle Waldflags/sin12:20:5002:25:500.99802:25:331717
E1Men With Hats - EmmjayRichard Wendt (MEN WITH HATS)flags/chn12:20:4302:25:431.03602:30:581818
B46CGigi-B (Isabella)Hein Vettewinkelflags/ned12:21:3702:26:371.03602:31:541919
2CervantesRenat Batyrovflags/rus12:40:0502:45:051.02202:48:432020
32Fei YuRobert Exstersteinflags/jpn13:28:0503:33:050.90403:12:382121
B38ShirazTom Hillflags/sin 0.955 DNC24
S3KanyaAndrey Tensinflags/rus 0.998 DNF24

Race Results for Race 2 in Bareboat Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
5643Agility International (Venture)Graeme Sheldonflags/aus15:14:1801:29:181.04301:33:0811
GBR6612RSail PlaneKirill Sakhartsevflags/rus15:14:3501:29:351.09901:38:2722
123SarawadeeNikiforov Evgeniiflags/rus15:31:1901:46:190.93101:38:5933
THA007SitaNikolay Shkurinflags/rus15:22:5101:37:511.04501:42:1544
GBR6010TBourgeois TagOliver Wilceflags/tha15:48:2002:03:200.95401:57:4055
B45Tonicola 2Mikhail Beloborodovflags/rus15:45:1502:00:151.02202:02:5466
B33Fei MaoJakob Hardteflags/ger16:01:0002:16:000.92202:05:2477
B46UhuruAndrey Duvanovflags/rus15:45:4702:00:471.04002:05:3788
S10Beda (Rambutan)Alex Chachavaflags/rus15:50:0302:05:031.01602:07:0399
S2ChailaiLucky Starflags/rus15:54:2802:09:280.99802:09:121010
S7Lucky Lady LucyTony Oatesflags/tha15:55:3502:10:351.01602:12:401111
11Sudsakorn tooGusev Borisflags/rus16:10:2902:25:290.94802:17:551212
S8LycheeKisliakov Sergeyflags/rus16:01:0002:16:001.01602:18:111313
S9PapayaKoichi Yamashitaflags/jpn16:08:2002:23:201.01602:25:381414
B46CGigi-B (Isabella)Hein Vettewinkelflags/ned16:15:2402:30:241.03602:35:491515
S411AnchaliPaul Kendallflags/gbr16:26:4402:41:440.99802:41:251616
S4LawanWendle Waldflags/sin16:31:5502:46:550.99802:46:351717
B34Little EvaIgor Gorokhovflags/rus16:48:3203:03:320.91602:48:071818
E1Men With Hats - EmmjayRichard Wendt (MEN WITH HATS)flags/chn16:31:0902:46:091.03602:52:081919
32Fei YuRobert Exstersteinflags/jpn17:00:4103:15:410.90402:56:542020
S3KanyaAndrey Tensinflags/rus16:49:2503:04:250.99803:04:032121
2CervantesRenat Batyrovflags/rus16:55:0503:10:051.02203:14:162222
B38ShirazTom Hillflags/sin 0.955 DNC24

Results for Multihull class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1M165MojoPeter WilcoxTHA211 44
2641FantasiaAndrew StranskyAUS122 55
33Asia Catamarans HurricaneAlan CarwadineTHA343 1010
4THA888Sweet ChariotMark ThornborrowTHA435 1212
502Sidewinder of DarwinJohn PunchAUS554 1414
6204Shanghai BabyRobin YoungAUS666 1818
7n/aNipperTimothy RobinsSINDNS(8)DNS(8)DNC(8) 2424

Race Results for Race 1 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus10:29:0300:34:030.82200:27:5911
M165MojoPeter Wilcoxflags/tha10:25:5600:30:560.91400:28:1622
3Asia Catamarans HurricaneAlan Carwadineflags/tha10:26:5200:31:520.91700:29:1333
THA888Sweet ChariotMark Thornborrowflags/tha10:29:1800:34:180.90900:31:1144
02Sidewinder of DarwinJohn Punchflags/aus10:31:2100:36:210.90800:33:0055
204Shanghai BabyRobin Youngflags/aus10:38:2800:43:280.80800:35:0766
n/aNipperTimothy Robinsflags/sin 0.688 DNS8

Race Results for Race 2 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
M165MojoPeter Wilcoxflags/tha12:17:1500:52:150.91400:47:4511
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus12:23:1000:58:100.82200:47:4922
THA888Sweet ChariotMark Thornborrowflags/tha12:20:0100:55:010.90900:50:0133
3Asia Catamarans HurricaneAlan Carwadineflags/tha12:19:5400:54:540.91700:50:2144
02Sidewinder of DarwinJohn Punchflags/aus12:23:0400:58:040.90800:52:4355
204Shanghai BabyRobin Youngflags/aus12:36:0401:11:040.80800:57:2566
n/aNipperTimothy Robinsflags/sin 0.688 DNS8

Race Results for Race 3 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
M165MojoPeter Wilcoxflags/tha14:33:0200:48:020.91400:43:5411
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus14:38:5800:53:580.82200:44:2222
3Asia Catamarans HurricaneAlan Carwadineflags/tha14:35:1000:50:100.91700:46:0033
02Sidewinder of DarwinJohn Punchflags/aus14:38:0500:53:050.90800:48:1244
THA888Sweet ChariotMark Thornborrowflags/tha14:38:2700:53:270.90900:48:3555
204Shanghai BabyRobin Youngflags/aus14:50:1201:05:120.80800:52:4166
n/aNipperTimothy Robinsflags/sin 0.688 DNC8

Results for Firefly 850 Sports class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1FF777VoodooHans RahmannTHA122 55
2FFAdvancedAdvanced Racing TeamCHN231 66
3FF888Dyer StraitsPeter DyerTHA413 88
4FF298Twin SharksJohn NewnhamGBR344 1111
5FF222Moto InziRoger KingdonGBR555 1515
6FF959BluenozeGeorge EddingsTHA666 1818
7FF559MambaJohn SpencerAUS777 2121

Race Results for Race 1 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
FF777VoodooHans Rahmannflags/tha10:35:3700:45:371.00000:45:3711
FFAdvancedAdvanced Racing Teamflags/chn10:38:3400:48:341.00000:48:3422
FF298Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr10:38:5500:48:551.00000:48:5533
FF888Dyer StraitsPeter Dyerflags/tha10:40:2800:50:281.00000:50:2844
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr10:42:3100:52:311.00000:52:3155
FF959BluenozeGeorge Eddingsflags/tha10:47:2000:57:201.00000:57:2066
FF559MambaJohn Spencerflags/aus10:48:2300:58:231.00000:58:2377

Race Results for Race 2 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
FF888Dyer StraitsPeter Dyerflags/tha12:13:3700:53:371.00000:53:3711
FF777VoodooHans Rahmannflags/tha12:13:4300:53:431.00000:53:4322
FFAdvancedAdvanced Racing Teamflags/chn12:15:1600:55:161.00000:55:1633
FF298Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr12:20:3701:00:371.00001:00:3744
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr12:21:0901:01:091.00001:01:0955
FF959BluenozeGeorge Eddingsflags/tha12:26:1001:06:101.00001:06:1066
FF559MambaJohn Spencerflags/aus12:32:4901:12:491.00001:12:4977

Race Results for Race 3 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
FFAdvancedAdvanced Racing Teamflags/chn14:56:3901:16:391.00001:16:3911
FF777VoodooHans Rahmannflags/tha14:56:4201:16:421.00001:16:4222
FF888Dyer StraitsPeter Dyerflags/tha14:57:4201:17:421.00001:17:4233
FF298Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr14:58:2501:18:251.00001:18:2544
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr15:07:1101:27:111.00001:27:1155
FF959BluenozeGeorge Eddingsflags/tha15:13:4601:33:461.00001:33:4666
FF559MambaJohn Spencerflags/aus15:21:2301:41:231.00001:41:2377

Results for Classic class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
11935SiriusSimon MorrisTHA11 22

Race Results for Race 1 in Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
1935SiriusSimon Morrisflags/tha12:26:3702:26:371.00002:26:3711

Race Results for Race 2 in Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
1935SiriusSimon Morrisflags/tha17:00:4703:10:471.00003:10:4711

Results for Cruising class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
1USALindaJack CristensenUSA31 44
2385Gokova SailingKirill StashevskiyTHA14 55
334968AstraeusWilliam SaxTHA23 55
4tbaSansiri (Ok-La)Patinyakorn BuranromTHA42 66
5HK2299No NameWilliam LoAUSDNC(6)DNC(6) 1212

Race Results for Race 1 in Cruising class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
385Gokova SailingKirill Stashevskiyflags/tha12:19:5102:19:510.97802:16:4611
34968AstraeusWilliam Saxflags/tha12:30:2002:30:200.93302:20:1622
USALindaJack Cristensenflags/usa12:18:5802:18:581.07202:28:5833
tbaSansiri (Ok-La)Patinyakorn Buranromflags/tha13:02:3103:02:310.82102:29:5144
HK2299No NameWilliam Loflags/aus 1.143 DNC6

Race Results for Race 2 in Cruising class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
USALindaJack Cristensenflags/usa15:47:0201:57:021.07202:05:2811
tbaSansiri (Ok-La)Patinyakorn Buranromflags/tha16:43:2902:53:290.82102:22:2622
34968AstraeusWilliam Saxflags/tha16:27:2102:37:210.93302:26:4833
385Gokova SailingKirill Stashevskiyflags/tha16:20:4702:30:470.97802:27:2844
HK2299No NameWilliam Loflags/aus 1.143 DNC6

Results for Phantom 295 Overall class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
134 Chun Leung Michael ChengHKG1 1 22
235 Gabriel BrettellHKG3 3 66
340 Hei Man ChanHKG4 6 1010
423 Ek BoonsawadTHA8 4 1212
524 Natthaphong PhonoppharatTHA12 2 1414
625 Marina Alabau NeiraESP2 13 1515
727 Pornanan PayungkasemTHA7 8 1515
828 Navin SingsartTHA5 16 2121
933 Daniel BlinnikkaFIN18 5 2323
1037 Siripon Kaewduang-NgamTHA6 19 2525
1117 Guedez MarcosMTQ19 7 2626
1236 Lo Jun HaoSIN17 11 2828
137 Sirichai PhusiriTHA16 12 2828
143 Blanca Alabau NeiraESP15 17 3232
1538 Sarocha PrumpraiTHA14 22 3636
1618 York RobertGBR28 9 3737
1711 Kriengkrai PhusiriTHA22 15 3737
1815 Warit PaiboonTHA20 23 4343
196 Skaug OdaNOR26 18 4444
2010 Thanatip suksomchotTHA23 21 4444
2113 Sundbye TheoderNOR25 20 4545
224 Duangkamon PhongernTHA24 25 4949
2339 Sunaree SermrosTHA9 DNF(41) 5050
248 Nattanont ChuiTHAOCS(41) 10 5151
2522 Thet Ko KoMYA10 DNF(41) 5151
2626 Justin AnearnUSA11 DNF(41) 5252
2719 Emma LabourneGBR13 DNF(41) 5454
289 Phattharadanai ChinainTHAOCS(41) 14 5555
292 Ye HtetMYA21 DNF(41) 6262
3032 Whatcharapong JunthamTHADNF(41) 24 6565
3121 Min MinMYA27 DNF(41) 6868
321 Set Naing AungMYA29 DNF(41) 7070
3316 Patipon VilaiTHA30 DNF(41) 7171
3429 Chairat DangdeemarkTHA31 DNF(41) 7272
3512 Frydman DanISR32 DNF(41) 7373
365 Sopida PutthapinitTHA33 DNF(41) 7474
3731 Wirat JunthamTHA34 DNF(41) 7575
3830 Prakasit HongpradabTHA35 DNF(41) 7676
3914 Pattnun KamsangTHA36 DNF(41) 7777
4041 Block JanGERDNS(41) DNS(41) 8282

Race Results for Race 1 in Phantom 295 Overall class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
25Marina Alabau Neiraflags/esp22
35Gabriel Brettellflags/hkg33
40Hei Man Chanflags/hkg44
28Navin Singsartflags/tha55
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha66
27Pornanan Payungkasemflags/tha77
23Ek Boonsawadflags/tha88
39Sunaree Sermrosflags/tha99
22Thet Ko Koflags/mya1010
26Justin Anearnflags/usa1111
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha1212
19Emma Labourneflags/gbr1313
38Sarocha Prumpraiflags/tha1414
3Blanca Alabau Neiraflags/esp1515
7Sirichai Phusiriflags/tha1616
36Lo Jun Haoflags/sin1717
33Daniel Blinnikkaflags/fin1818
17Guedez Marcosflags/mtq1919
15Warit Paiboonflags/tha2020
2Ye Htetflags/mya2121
11Kriengkrai Phusiriflags/tha2222
10Thanatip suksomchotflags/tha2323
4Duangkamon Phongernflags/tha2424
13Sundbye Theoderflags/nor2525
6Skaug Odaflags/nor2626
21Min Minflags/mya2727
18York Robertflags/gbr2828
1Set Naing Aungflags/mya2929
16Patipon Vilaiflags/tha3030
29Chairat Dangdeemarkflags/tha3131
12Frydman Danflags/isr3232
5Sopida Putthapinitflags/tha3333
31Wirat Junthamflags/tha3434
30Prakasit Hongpradabflags/tha3535
14Pattnun Kamsangflags/tha3636
41Block Janflags/gerDNS41
9Phattharadanai Chinainflags/thaOCS41
8Nattanont Chuiflags/thaOCS41
32Whatcharapong Junthamflags/thaDNF41

Race Results for Race 3 in Phantom 295 Overall class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha22
35Gabriel Brettellflags/hkg33
23Ek Boonsawadflags/tha44
33Daniel Blinnikkaflags/fin55
40Hei Man Chanflags/hkg66
17Guedez Marcosflags/mtq77
27Pornanan Payungkasemflags/tha88
18York Robertflags/gbr99
8Nattanont Chuiflags/tha1010
36Lo Jun Haoflags/sin1111
7Sirichai Phusiriflags/tha1212
25Marina Alabau Neiraflags/esp1313
9Phattharadanai Chinainflags/tha1414
11Kriengkrai Phusiriflags/tha1515
28Navin Singsartflags/tha1616
3Blanca Alabau Neiraflags/esp1717
6Skaug Odaflags/nor1818
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha1919
13Sundbye Theoderflags/nor2020
10Thanatip suksomchotflags/tha2121
38Sarocha Prumpraiflags/tha2222
15Warit Paiboonflags/tha2323
32Whatcharapong Junthamflags/tha2424
4Duangkamon Phongernflags/tha2525
41Block Janflags/gerDNS41
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF41
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF41
31Wirat Junthamflags/thaDNF41
21Min Minflags/myaDNF41
22Thet Ko Koflags/myaDNF41
26Justin Anearnflags/usaDNF41
39Sunaree Sermrosflags/thaDNF41
12Frydman Danflags/isrDNF41
1Set Naing Aungflags/myaDNF41
2Ye Htetflags/myaDNF41
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF41
16Patipon Vilaiflags/thaDNF41
5Sopida Putthapinitflags/thaDNF41
19Emma Labourneflags/gbrDNF41

Results for Phantom 295 Men class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
134 Chun Leung Michael ChengHKG12 33
228 Navin SingsartTHA34 77
323 Ek BoonsawadTHA53 88
424 Natthaphong PhonoppharatTHA81 99
527 Pornanan PayungkasemTHA46 1010
635 Gabriel BrettellHKG29 1111
722 Thet Ko KoMYA67 1313
833 Daniel BlinnikkaFIN105 1515
936 Lo Jun HaoSIN98 1717
1026 Justin AnearnUSA711 1818
1121 Min MinMYA1110 2121
1229 Chairat DangdeemarkTHA1212 2424
1331 Wirat JunthamTHA1313 2626
1430 Prakasit HongpradabTHA1414 2828
1532 Whatcharapong JunthamTHADNF(17)15 3232
1641 Block JanGERDNS(17)16 3333

Race Results for Race 1 in Phantom 295 Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
35Gabriel Brettellflags/hkg22
28Navin Singsartflags/tha33
27Pornanan Payungkasemflags/tha44
23Ek Boonsawadflags/tha55
22Thet Ko Koflags/mya66
26Justin Anearnflags/usa77
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha88
36Lo Jun Haoflags/sin99
33Daniel Blinnikkaflags/fin1010
21Min Minflags/mya1111
29Chairat Dangdeemarkflags/tha1212
31Wirat Junthamflags/tha1313
30Prakasit Hongpradabflags/tha1414
41Block Janflags/gerDNS17
32Whatcharapong Junthamflags/thaDNF17

Race Results for Race 2 in Phantom 295 Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha11
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg22
23Ek Boonsawadflags/tha33
28Navin Singsartflags/tha44
33Daniel Blinnikkaflags/fin55
27Pornanan Payungkasemflags/tha66
22Thet Ko Koflags/mya77
36Lo Jun Haoflags/sin88
35Gabriel Brettellflags/hkg99
21Min Minflags/mya1010
26Justin Anearnflags/usa1111
29Chairat Dangdeemarkflags/tha1212
31Wirat Junthamflags/tha1313
30Prakasit Hongpradabflags/tha1414
32Whatcharapong Junthamflags/tha1515
41Block Janflags/ger1616

Results for Phantom 295 Women class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
140 Hei Man ChanHKG21 33
225 Marina Alabau NeiraESP12 33
337 Siripon Kaewduang-NgamTHA33 66
439 Sunaree SermrosTHA44 88
542 Sarocha PrumpraiTHA55 1010

Race Results for Race 1 in Phantom 295 Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
25Marina Alabau Neiraflags/esp11
40Hei Man Chanflags/hkg22
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha33
39Sunaree Sermrosflags/tha44
42Sarocha Prumpraiflags/tha55

Race Results for Race 2 in Phantom 295 Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
40Hei Man Chanflags/hkg11
25Marina Alabau Neiraflags/esp22
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha33
39Sunaree Sermrosflags/tha44
42Sarocha Prumpraiflags/tha55

Results for Phantom 295 Youth Men class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
17 Sirichai PhusiriTHA14 55
210 Thanatip suksomchotTHA61 77
317 Guedez MarcosMTQ25 77
418 York RobertGBR82 1010
515 Warit PaiboonTHA311 1414
611 Kriengkrai PhusiriTHA510 1515
71 Set Naing AungMYA96 1515
813 Sundbye TheoderNOR78 1515
92 Ye HtetMYA413 1717
109 Phattharadanai ChinainTHAOCS(15)3 1818
1116 Patipon VilaiTHA109 1919
128 Nattanont ChuiTHAOCS(15)7 2222
1312 Frydman DanISR1112 2323
1414 Pattnun KamsangTHA1214 2626

Race Results for Race 1 in Phantom 295 Youth Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
7Sirichai Phusiriflags/tha11
17Guedez Marcosflags/mtq22
15Warit Paiboonflags/tha33
2Ye Htetflags/mya44
11Kriengkrai Phusiriflags/tha55
10Thanatip suksomchotflags/tha66
13Sundbye Theoderflags/nor77
18York Robertflags/gbr88
1Set Naing Aungflags/mya99
16Patipon Vilaiflags/tha1010
12Frydman Danflags/isr1111
14Pattnun Kamsangflags/tha1212
9Phattharadanai Chinainflags/thaOCS15
8Nattanont Chuiflags/thaOCS15

Race Results for Race 2 in Phantom 295 Youth Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
10Thanatip suksomchotflags/tha11
18York Robertflags/gbr22
9Phattharadanai Chinainflags/tha33
7Sirichai Phusiriflags/tha44
17Guedez Marcosflags/mtq55
1Set Naing Aungflags/mya66
8Nattanont Chuiflags/tha77
13Sundbye Theoderflags/nor88
16Patipon Vilaiflags/tha99
11Kriengkrai Phusiriflags/tha1010
15Warit Paiboonflags/tha1111
12Frydman Danflags/isr1212
2Ye Htetflags/mya1313
14Pattnun Kamsangflags/tha1414

Results for Phantom 295 Youth Women class

Daily Pointscore for 03 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
13 Blanca Alabau NeiraESP21 33
219 Emma LabourneGBR12 33
34 Duangkamon PhongernTHA33 66
46 Skaug OdaNOR44 88
55 Sopida PutthapinitTHA55 1010

Race Results for Race 1 in Phantom 295 Youth Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
19Emma Labourneflags/gbr11
3Blanca Alabau Neiraflags/esp22
4Duangkamon Phongernflags/tha33
6Skaug Odaflags/nor44
5Sopida Putthapinitflags/tha55

Race Results for Race 2 in Phantom 295 Youth Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
3Blanca Alabau Neiraflags/esp11
19Emma Labourneflags/gbr22
4Duangkamon Phongernflags/tha33
6Skaug Odaflags/nor44
5Sopida Putthapinitflags/tha55