Results for Beneteau First 40.7 Class/统一设计组First40.7 class

Daily Pointscore for 26 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1CHN55027万科浪骑队Vanke Longcheer曾海涛Zeng HaitaoCHN 171 99
26440北京航海中心队Beijing Sailing CenterRick PointonGBR 217 1010
3CHN55015Lord of the SailNeugodnikov EvgenyRUS 326 1111
4CHN55017AGRITECNOManuel De TomasSPA 664 1616
5CHN55020Yo!Tobias OConnellUAE 4103 1717
6CHN55025博纳多中国队Beneteau ChinaEric IngoufFRA 5311 1919
7CHN55028华帝聚能号Vatti Sailing TeamJono RankineCHN 9122 2323
8CHN55022大鹏号Team CourrierGery TrentesauxFRA 1059 2424
9CHN55009高新盛号GAO XIN SHENGTiffany KooCHN 15135 3333
10CHN55005ArcoraOrel KalomeniTUR 12418 3434
11CHN55024康士坦茨湖队Lake of ConstanceRupert DieschGER 13817 3838
12CHN55021BR-12TeamEvgenii NikiforovRUS 16914 3939
13CHN55037七尺帆船队Seven Feet TeamMikhail ErmakovRUS 81913 4040
14CHN55002AQVAVITHakan BorteceneTUR 72312 4242
15CHN55011直播海南ZHIBOHAINAN王少军Wang ShaojunCHN 141420 4848
16CHN55019自由队Team FreedomAnatoliy PopovRUS 111623 5050
17CHN55030Team LumenaOlivier DecampsCHN 21228 5151
18CHN55016马来西亚队TEAM MALAYSIA powered by BMWVincent ChanMAS 171519 5151
19CHN55032悉尼观鲸队Whale Watching SydneyIan FordAUS 182016 5454
20CHN55029威克赛队VicsailRobin HawthornAUS 192115 5555
21CHN55012游艇中队Squadron MarineGivenchy LangerAUS DNF(29)1810 5757
22CHN55033Kirin - 麒麟Patrick LamHKG 231722 6262
23CHN55001WOB TEAMLoik MorgantCHN DNF(29)1124 6464
24CHN55006深圳海事超越队SHENZHEN Forward MSA王陈绩Wang ChenjiCHN 202527 7272
25CHN55023白金海鸥队Platinum SeagullsHelen RuudSWE DNF(29)2421 7474
26CHN55018香港DEA女子队HK DEA LadiesBonnie YungHKG 222626 7474
27HKG2023白浪帆船队Team Whitewave  吴亮William WuCHN DNF(29)2725 8181
28CHN55007IYMAShkurin NikolayRUS DNF(29)28DNF(29) 8686

Race Results for Race 2 in Beneteau First 40.7 Class/统一设计组First40.7 class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
CHN55027万科浪骑队Vanke Longcheer曾海涛Zeng Haitaoflags/chn11
6440北京航海中心队Beijing Sailing CenterRick Pointonflags/gbr22
CHN55015Lord of the SailNeugodnikov Evgenyflags/rus33
CHN55020Yo!Tobias OConnellflags/uae44
CHN55025博纳多中国队Beneteau ChinaEric Ingoufflags/fra55
CHN55017AGRITECNOManuel De Tomasflags/spa66
CHN55002AQVAVITHakan Borteceneflags/tur77
CHN55037七尺帆船队Seven Feet TeamMikhail Ermakovflags/rus88
CHN55028华帝聚能号Vatti Sailing TeamJono Rankineflags/chn99
CHN55022大鹏号Team CourrierGery Trentesauxflags/fra1010
CHN55019自由队Team FreedomAnatoliy Popovflags/rus1111
CHN55005ArcoraOrel Kalomeniflags/tur1212
CHN55024康士坦茨湖队Lake of ConstanceRupert Dieschflags/ger1313
CHN55011直播海南ZHIBOHAINAN王少军Wang Shaojunflags/chn1414
CHN55009高新盛号GAO XIN SHENGTiffany Kooflags/chn1515
CHN55021BR-12TeamEvgenii Nikiforovflags/rus1616
CHN55016马来西亚队TEAM MALAYSIA powered by BMWVincent Chanflags/mas1717
CHN55032悉尼观鲸队Whale Watching SydneyIan Fordflags/aus1818
CHN55029威克赛队VicsailRobin Hawthornflags/aus1919
CHN55006深圳海事超越队SHENZHEN Forward MSA王陈绩Wang Chenjiflags/chn2020
CHN55030Team LumenaOlivier Decampsflags/chn2121
CHN55018香港DEA女子队HK DEA LadiesBonnie Yungflags/hkg2222
CHN55033Kirin - 麒麟Patrick Lamflags/hkg2323
CHN55001WOB TEAMLoik Morgantflags/chnDNF29
CHN55012游艇中队Squadron MarineGivenchy Langerflags/ausDNF29
CHN55023白金海鸥队Platinum SeagullsHelen Ruudflags/sweDNF29
CHN55007IYMAShkurin Nikolayflags/rusDNF29
HKG2023白浪帆船队Team Whitewave  吴亮William Wuflags/chnDNF29

Race Results for Race 3 in Beneteau First 40.7 Class/统一设计组First40.7 class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
6440北京航海中心队Beijing Sailing CenterRick Pointonflags/gbr11
CHN55015Lord of the SailNeugodnikov Evgenyflags/rus22
CHN55025博纳多中国队Beneteau ChinaEric Ingoufflags/fra33
CHN55005ArcoraOrel Kalomeniflags/tur44
CHN55022大鹏号Team CourrierGery Trentesauxflags/fra55
CHN55017AGRITECNOManuel De Tomasflags/spa66
CHN55027万科浪骑队Vanke Longcheer曾海涛Zeng Haitaoflags/chn77
CHN55024康士坦茨湖队Lake of ConstanceRupert Dieschflags/ger88
CHN55021BR-12TeamEvgenii Nikiforovflags/rus99
CHN55020Yo!Tobias OConnellflags/uae1010
CHN55001WOB TEAMLoik Morgantflags/chn1111
CHN55028华帝聚能号Vatti Sailing TeamJono Rankineflags/chn1212
CHN55009高新盛号GAO XIN SHENGTiffany Kooflags/chn1313
CHN55011直播海南ZHIBOHAINAN王少军Wang Shaojunflags/chn1414
CHN55016马来西亚队TEAM MALAYSIA powered by BMWVincent Chanflags/mas1515
CHN55019自由队Team FreedomAnatoliy Popovflags/rus1616
CHN55033Kirin - 麒麟Patrick Lamflags/hkg1717
CHN55012游艇中队Squadron MarineGivenchy Langerflags/aus1818
CHN55037七尺帆船队Seven Feet TeamMikhail Ermakovflags/rus1919
CHN55032悉尼观鲸队Whale Watching SydneyIan Fordflags/aus2020
CHN55029威克赛队VicsailRobin Hawthornflags/aus2121
CHN55030Team LumenaOlivier Decampsflags/chn2222
CHN55002AQVAVITHakan Borteceneflags/tur2323
CHN55023白金海鸥队Platinum SeagullsHelen Ruudflags/swe2424
CHN55006深圳海事超越队SHENZHEN Forward MSA王陈绩Wang Chenjiflags/chn2525
CHN55018香港DEA女子队HK DEA LadiesBonnie Yungflags/hkg2626
HKG2023白浪帆船队Team Whitewave  吴亮William Wuflags/chn2727
CHN55007IYMAShkurin Nikolayflags/rus2828

Race Results for Race 4 in Beneteau First 40.7 Class/统一设计组First40.7 class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
CHN55027万科浪骑队Vanke Longcheer曾海涛Zeng Haitaoflags/chn11
CHN55028华帝聚能号Vatti Sailing TeamJono Rankineflags/chn22
CHN55020Yo!Tobias OConnellflags/uae33
CHN55017AGRITECNOManuel De Tomasflags/spa44
CHN55009高新盛号GAO XIN SHENGTiffany Kooflags/chn55
CHN55015Lord of the SailNeugodnikov Evgenyflags/rus66
6440北京航海中心队Beijing Sailing CenterRick Pointonflags/gbr77
CHN55030Team LumenaOlivier Decampsflags/chn88
CHN55022大鹏号Team CourrierGery Trentesauxflags/fra99
CHN55012游艇中队Squadron MarineGivenchy Langerflags/aus1010
CHN55025博纳多中国队Beneteau ChinaEric Ingoufflags/fra1111
CHN55002AQVAVITHakan Borteceneflags/tur1212
CHN55037七尺帆船队Seven Feet TeamMikhail Ermakovflags/rus1313
CHN55021BR-12TeamEvgenii Nikiforovflags/rus1414
CHN55029威克赛队VicsailRobin Hawthornflags/aus1515
CHN55032悉尼观鲸队Whale Watching SydneyIan Fordflags/aus1616
CHN55024康士坦茨湖队Lake of ConstanceRupert Dieschflags/ger1717
CHN55005ArcoraOrel Kalomeniflags/tur1818
CHN55016马来西亚队TEAM MALAYSIA powered by BMWVincent Chanflags/mas1919
CHN55011直播海南ZHIBOHAINAN王少军Wang Shaojunflags/chn2020
CHN55023白金海鸥队Platinum SeagullsHelen Ruudflags/swe2121
CHN55033Kirin - 麒麟Patrick Lamflags/hkg2222
CHN55019自由队Team FreedomAnatoliy Popovflags/rus2323
CHN55001WOB TEAMLoik Morgantflags/chn2424
HKG2023白浪帆船队Team Whitewave  吴亮William Wuflags/chn2525
CHN55018香港DEA女子队HK DEA LadiesBonnie Yungflags/hkg2626
CHN55006深圳海事超越队SHENZHEN Forward MSA王陈绩Wang Chenjiflags/chn2727
CHN55007IYMAShkurin Nikolayflags/rusDNF29

Results for IRC组别 A class

Daily Pointscore for 26 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG 2201华安队HuaAn Sailing TeamLI Qing, Dominic LawHKG 211 44
2RUS 3481RUSSKY TEAMDenis LogutenkoRUS 323 88
3CHN17002海航梦之队HNA SAILING万祥俊Wan XiangjunCHN 532 1010
4HKG2183广发银行海狼号Sea Wolf颜宇业Yan YuyeCHN 444 1212
5HKG600自力Jelik庞辉Frank PongCHN 166 1313
6CHN17003游牧虎2队 YOMOVO2林育忠Lin Yu ZhongCHN 658 1919
7HKG2333天马队lighthorse康晓阳Shawn KangCHN DNF(15)75 2727
8CHN55045泰祺TYCHE樊光明Fan GuangmingCHN DNF(15)107 3232
9CHN17007雅图帆船队Team ACTO刘昌隆Liu ChanglongCHN DNF(15)89 3232
10HKG2250TIPSY EASY劉世傑HKG DNF(15)910 3434
11CHN17008三亚游牧虎帆船队YOMOVOMartin HingstCHN DNF(15)1111 3737
12Sailier 46七星湾号Sevenstar Bay吕东Lv DongCHN DNF(15)1212 3939
13CHN55038蜗牛联想号Team Snail Thinkpad He BinCHN DNF(15)1313 4141
14CHN55043奥特迅ATC桂红军CHN DNF(15)DNF(15)14 4444

Race Results for Race 2 in IRC组别 A class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG600自力Jelik庞辉Frank Pongflags/chn12:07:4600:57:461.52101:27:5211
HKG 2201华安队HuaAn Sailing TeamLI Qing, Dominic Lawflags/hkg12:29:4701:19:471.22001:37:2022
RUS 3481RUSSKY TEAMDenis Logutenkoflags/rus12:41:0201:31:021.09701:39:5233
HKG2183广发银行海狼号Sea Wolf颜宇业Yan Yuyeflags/chn12:41:5601:31:561.09601:40:4644
CHN17002海航梦之队HNA SAILING万祥俊Wan Xiangjunflags/chn12:45:4201:35:421.09301:44:3655
CHN17003游牧虎2队 YOMOVO2林育忠Lin Yu Zhongflags/chn13:37:5402:27:541.09302:41:3966
CHN55045泰祺TYCHE樊光明Fan Guangmingflags/chn 1.122 DNF15
CHN17008三亚游牧虎帆船队YOMOVOMartin Hingstflags/chn 1.093 DNF15
HKG2333天马队lighthorse康晓阳Shawn Kangflags/chn 1.141 DNF15
Sailier 46七星湾号Sevenstar Bay吕东Lv Dongflags/chn 1.121 DNF15
CHN55043奥特迅ATC桂红军flags/chn 1.162 DNF15
HKG2250TIPSY EASY劉世傑flags/hkg 1.148 DNF15
CHN55038蜗牛联想号Team Snail Thinkpad He Binflags/chn 1.106 DNF15
CHN17007雅图帆船队Team ACTO刘昌隆Liu Changlongflags/chn 1.093 DNF15

Race Results for Race 3 in IRC组别 A class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG 2201华安队HuaAn Sailing TeamLI Qing, Dominic Lawflags/hkg15:45:2200:25:221.22000:30:5711
RUS 3481RUSSKY TEAMDenis Logutenkoflags/rus15:48:2600:28:261.09700:31:1122
CHN17002海航梦之队HNA SAILING万祥俊Wan Xiangjunflags/chn15:48:4500:28:451.09300:31:2533
HKG2183广发银行海狼号Sea Wolf颜宇业Yan Yuyeflags/chn15:49:1200:29:121.09600:32:0044
CHN17003游牧虎2队 YOMOVO2林育忠Lin Yu Zhongflags/chn15:49:4200:29:421.09300:32:2855
HKG600自力Jelik庞辉Frank Pongflags/chn15:41:3200:21:321.52100:32:4566
HKG2333天马队lighthorse康晓阳Shawn Kangflags/chn15:50:1200:30:121.14100:34:2777
CHN17007雅图帆船队Team ACTO刘昌隆Liu Changlongflags/chn15:52:1500:32:151.09300:35:1588
HKG2250TIPSY EASY劉世傑flags/hkg15:51:2500:31:251.14800:36:0499
CHN55045泰祺TYCHE樊光明Fan Guangmingflags/chn15:53:4600:33:461.12200:37:531010
CHN17008三亚游牧虎帆船队YOMOVOMartin Hingstflags/chn15:55:5400:35:541.09300:39:141111
Sailier 46七星湾号Sevenstar Bay吕东Lv Dongflags/chn15:56:1000:36:101.12100:40:331212
CHN55038蜗牛联想号Team Snail Thinkpad He Binflags/chn16:07:4300:47:431.10600:52:461313
CHN55043奥特迅ATC桂红军flags/chn 1.162 DNF15

Race Results for Race 4 in IRC组别 A class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG 2201华安队HuaAn Sailing TeamLI Qing, Dominic Lawflags/hkg16:59:3600:24:361.22000:30:0111
CHN17002海航梦之队HNA SAILING万祥俊Wan Xiangjunflags/chn17:02:3400:27:341.09300:30:0822
RUS 3481RUSSKY TEAMDenis Logutenkoflags/rus17:03:0200:28:021.09700:30:4533
HKG2183广发银行海狼号Sea Wolf颜宇业Yan Yuyeflags/chn17:03:0900:28:091.09600:30:5144
HKG2333天马队lighthorse康晓阳Shawn Kangflags/chn17:02:1500:27:151.14100:31:0655
HKG600自力Jelik庞辉Frank Pongflags/chn16:55:5000:20:501.52100:31:4166
CHN55045泰祺TYCHE樊光明Fan Guangmingflags/chn17:04:0600:29:061.12200:32:3977
CHN17003游牧虎2队 YOMOVO2林育忠Lin Yu Zhongflags/chn17:04:5800:29:581.09300:32:4588
CHN17007雅图帆船队Team ACTO刘昌隆Liu Changlongflags/chn17:06:2100:31:211.09300:34:1699
HKG2250TIPSY EASY劉世傑flags/hkg17:04:5200:29:521.14800:34:171010
CHN17008三亚游牧虎帆船队YOMOVOMartin Hingstflags/chn17:09:0400:34:041.09300:37:141111
Sailier 46七星湾号Sevenstar Bay吕东Lv Dongflags/chn17:10:2600:35:261.12100:39:431212
CHN55038蜗牛联想号Team Snail Thinkpad He Binflags/chn17:19:1800:44:181.10600:49:001313
CHN55043奥特迅ATC桂红军flags/chn17:19:0900:44:091.16200:51:181414

Results for IRC组别 B class

Daily Pointscore for 26 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG1995传声头队Talkinghead钟荣光Tonny ChungHKG 11 22
2HKG2102Whiskey JackNick Southward HKG 22 44
3MAS2807Elena TeamKorolev NikolaiRUS 33 66
4HKG2119Andiamo赖嘉辉Lai Ka FaiHKG 46 1010
5HKG2278AmaZeYeung Kwok YeeHKG 55 1010
6CHN55055七海号Hai Yun HaoAlberto CarraroCHN 74 1111
7CHN55052神马队Team Shenma吴昊Wu HaoCHN 67 1313
8CHN55058鸿洲烎之队Team Yin麦世能Mai ShinengCHN 8DNF(10) 1818
9HKG2368TSANTALI希腊莎塔里帆船队王军Wang JunCHN 9DNF(10) 1919

Race Results for Race 2 in IRC组别 B class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG1995传声头队Talkinghead钟荣光Tonny Chungflags/hkg15:55:4300:30:431.03000:31:3811
HKG2102Whiskey JackNick Southward flags/hkg15:56:5400:31:541.02000:32:3222
MAS2807Elena TeamKorolev Nikolaiflags/rus15:59:5400:34:541.01000:35:1533
HKG2119Andiamo赖嘉辉Lai Ka Faiflags/hkg15:59:1800:34:181.03600:35:3244
HKG2278AmaZeYeung Kwok Yeeflags/hkg16:02:1800:37:181.01700:37:5655
CHN55052神马队Team Shenma吴昊Wu Haoflags/chn16:00:4200:35:421.08100:38:3666
CHN55055七海号Hai Yun HaoAlberto Carraroflags/chn16:05:0500:40:050.99300:39:4877
CHN55058鸿洲烎之队Team Yin麦世能Mai Shinengflags/chn16:10:3200:45:321.00200:45:3788
HKG2368TSANTALI希腊莎塔里帆船队王军Wang Junflags/chn16:09:2500:44:251.08600:48:1499

Race Results for Race 3 in IRC组别 B class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG1995传声头队Talkinghead钟荣光Tonny Chungflags/hkg17:07:0100:27:011.03000:27:5011
HKG2102Whiskey JackNick Southward flags/hkg17:07:2000:27:201.02000:27:5322
MAS2807Elena TeamKorolev Nikolaiflags/rus17:11:0500:31:051.01000:31:2433
CHN55055七海号Hai Yun HaoAlberto Carraroflags/chn17:14:3200:34:320.99300:34:1744
HKG2278AmaZeYeung Kwok Yeeflags/hkg17:13:5800:33:581.01700:34:3355
HKG2119Andiamo赖嘉辉Lai Ka Faiflags/hkg17:13:2900:33:291.03600:34:4166
CHN55052神马队Team Shenma吴昊Wu Haoflags/chn17:14:5000:34:501.08100:37:3977
HKG2368TSANTALI希腊莎塔里帆船队王军Wang Junflags/chn 1.086 DNF10
CHN55058鸿洲烎之队Team Yin麦世能Mai Shinengflags/chn 1.002 DNF10

Results for IRC组别 C class

Daily Pointscore for 26 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1CHN26015中国意志队China Spirit谢军Xie JunCHN 12 33
2CHN26011中航元﹒屿海队AVIC Yuan Yu HaiAnders LewanderSWE 31 44
3CHN26014汉嘉队Headjoin吴飞腾Wu FeitengCHN 24 66
4CHN26019中航中欧夏令营队Euro-China Summer Camp TeamPatrick LindqvistFIN 53 88
5CHN26010中航帆艇俱乐部队ECC Club陈俊豪Chen JunhaoCHN 45 99
6CHN26017云南玉溪抚仙湖帆船队FUXIAN LAKE邓新强Deng XinqiangCHN 76 1313
7CHN26018长江玫瑰队Cheung Kong Rose Team米雯娟Mi WenjuanCHN 67 1313
8CHN26013烟台帆船协会队Yantai Yachting Association孔庆杰Kong QingjieCHN 98 1717
9CHN26012升洋帆船队Sunrise MarinewareGreg ButcharAUS 8DNF(11) 1919
10CHN26016上海风暴骑士帆船队SKSU洪锡祺Hong XiqiCHN 10DNF(11) 2121

Race Results for Race 2 in IRC组别 C class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
CHN26015中国意志队China Spirit谢军Xie Junflags/chn11
CHN26014汉嘉队Headjoin吴飞腾Wu Feitengflags/chn22
CHN26011中航元﹒屿海队AVIC Yuan Yu HaiAnders Lewanderflags/swe33
CHN26010中航帆艇俱乐部队ECC Club陈俊豪Chen Junhaoflags/chn44
CHN26019中航中欧夏令营队Euro-China Summer Camp TeamPatrick Lindqvistflags/fin55
CHN26018长江玫瑰队Cheung Kong Rose Team米雯娟Mi Wenjuanflags/chn66
CHN26017云南玉溪抚仙湖帆船队FUXIAN LAKE邓新强Deng Xinqiangflags/chn77
CHN26012升洋帆船队Sunrise MarinewareGreg Butcharflags/aus88
CHN26013烟台帆船协会队Yantai Yachting Association孔庆杰Kong Qingjieflags/chn99
CHN26016上海风暴骑士帆船队SKSU洪锡祺Hong Xiqiflags/chn1010

Race Results for Race 3 in IRC组别 C class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
CHN26011中航元﹒屿海队AVIC Yuan Yu HaiAnders Lewanderflags/swe11
CHN26015中国意志队China Spirit谢军Xie Junflags/chn22
CHN26019中航中欧夏令营队Euro-China Summer Camp TeamPatrick Lindqvistflags/fin33
CHN26014汉嘉队Headjoin吴飞腾Wu Feitengflags/chn44
CHN26010中航帆艇俱乐部队ECC Club陈俊豪Chen Junhaoflags/chn55
CHN26017云南玉溪抚仙湖帆船队FUXIAN LAKE邓新强Deng Xinqiangflags/chn66
CHN26018长江玫瑰队Cheung Kong Rose Team米雯娟Mi Wenjuanflags/chn77
CHN26013烟台帆船协会队Yantai Yachting Association孔庆杰Kong Qingjieflags/chn88
CHN26012升洋帆船队Sunrise MarinewareGreg Butcharflags/ausDNF11
CHN26016上海风暴骑士帆船队SKSU洪锡祺Hong Xiqiflags/chnDNF11

Results for One Design Class SOTO 27 /统一设计组SOTO 27 class

Daily Pointscore for 26 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1TPE5564CYA长城队 CYA Great Wall张鹏Zhang PengCHN21 33
2TPE5559Ideal Racing Team powered by Ideal SystemsAnthony KiongSIN32 55
3TPE5552北京海盗队 Alpha Pirates宋夏群Song XiaqunCHN15 66
4TPE5554BSC老男孩 Old Boy of BSC李小桓Li XiaohuanCHNRDG(6)4 1010
5TPE5563中帆协华帝队CYA Vatti纪玉盛Ji YushengCHN83 1111
6TPE5560绿松石帆船队Turquoise Sailing TeamYukie IkawaJPN67 1313
7TPE5561《游艇业》杂志号China Yachting Magazine沈圣Shen ShengCHN59 1414
8TPE5551七尺帆船队Seven Feet TeamGleb BrantRUS412 1616
9TPE5557Team AuthorityKen WiltshireHKG98 1717
10TPE5555LESMODA 摩塔唐吉涛Tang JitaoCHN136 1919
11TPE5565哥伦游艇队Corum Yachts TeamPablo TsengCHN713 2020
12TPE5562香港科大商学院校友队HKUST Business School林冉Lin RanHKG1010 2020
13TPE5553厦门风和水航海会FENGSHUI SAILING CLUB周士敏Zhou ShiminCHN1411 2525
14TPE5556中海游艇队CNOCEAN吴世复Wu ShifuCHN1114 2525
15TPE5558飛魚號Flying Fish黃寶照Markus WongHKG1215 2727

Race Results for Race 1 in One Design Class SOTO 27 /统一设计组SOTO 27 class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
TPE5552北京海盗队 Alpha Pirates宋夏群Song Xiaqunflags/chn11
TPE5564CYA长城队 CYA Great Wall张鹏Zhang Pengflags/chn22
TPE5559Ideal Racing Team powered by Ideal SystemsAnthony Kiongflags/sin33
TPE5551七尺帆船队Seven Feet TeamGleb Brantflags/rus44
TPE5561《游艇业》杂志号China Yachting Magazine沈圣Shen Shengflags/chn55
TPE5560绿松石帆船队Turquoise Sailing TeamYukie Ikawaflags/jpn66
TPE5554BSC老男孩 Old Boy of BSC李小桓Li Xiaohuanflags/chnRDG6 (RDG)
TPE5565哥伦游艇队Corum Yachts TeamPablo Tsengflags/chn77
TPE5563中帆协华帝队CYA Vatti纪玉盛Ji Yushengflags/chn88
TPE5557Team AuthorityKen Wiltshireflags/hkg99
TPE5562香港科大商学院校友队HKUST Business School林冉Lin Ranflags/hkg1010
TPE5556中海游艇队CNOCEAN吴世复Wu Shifuflags/chn1111
TPE5558飛魚號Flying Fish黃寶照Markus Wongflags/hkg1212
TPE5555LESMODA 摩塔唐吉涛Tang Jitaoflags/chn1313
TPE5553厦门风和水航海会FENGSHUI SAILING CLUB周士敏Zhou Shiminflags/chn1414

Race Results for Race 2 in One Design Class SOTO 27 /统一设计组SOTO 27 class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
TPE5564CYA长城队 CYA Great Wall张鹏Zhang Pengflags/chn11
TPE5559Ideal Racing Team powered by Ideal SystemsAnthony Kiongflags/sin22
TPE5563中帆协华帝队CYA Vatti纪玉盛Ji Yushengflags/chn33
TPE5554BSC老男孩 Old Boy of BSC李小桓Li Xiaohuanflags/chn44
TPE5552北京海盗队 Alpha Pirates宋夏群Song Xiaqunflags/chn55
TPE5555LESMODA 摩塔唐吉涛Tang Jitaoflags/chn66
TPE5560绿松石帆船队Turquoise Sailing TeamYukie Ikawaflags/jpn77
TPE5557Team AuthorityKen Wiltshireflags/hkg88
TPE5561《游艇业》杂志号China Yachting Magazine沈圣Shen Shengflags/chn99
TPE5562香港科大商学院校友队HKUST Business School林冉Lin Ranflags/hkg1010
TPE5553厦门风和水航海会FENGSHUI SAILING CLUB周士敏Zhou Shiminflags/chn1111
TPE5551七尺帆船队Seven Feet TeamGleb Brantflags/rus1212
TPE5565哥伦游艇队Corum Yachts TeamPablo Tsengflags/chn1313
TPE5556中海游艇队CNOCEAN吴世复Wu Shifuflags/chn1414
TPE5558飛魚號Flying Fish黃寶照Markus Wongflags/hkg1515

Results for HKPN Division 1 class

Daily Pointscore for 26 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG2318TT队曾虎Tiger ZengCHN 11 22
2HKG2253JeNa PaBeBen ChongHKG 22 44
3C6295睡小猪Sleeepy Pigggy汪整霖 Sammy WongHKG 43 77
4HKG1269KYRENIA風之島譚榮Tam WingHKG 54 99
5CHN55089三力星号紫荆帆船队SLX Bauhinia Sailing Team刘永雄Chris LauCHN 38 1111
6CHN55040加侨-友帆队Team Jia Qiao You Fan陆岭 Lu LingCHN 67 1313
7CHN55042上合BARRACUDA邓凡Deng FanHKG DNF(10)5 1515
8HKG2170Hail BeaverJoseph WongHKG DNF(10)6 1616
9HKG1268SimplicityPeter WongHKG 79 1616

Race Results for Race 2 in HKPN Division 1 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2318TT队曾虎Tiger Zengflags/chn16:11:3400:31:340.98600:31:0711
HKG2253JeNa PaBeBen Chongflags/hkg16:12:5400:32:540.98900:32:3222
CHN55089三力星号紫荆帆船队SLX Bauhinia Sailing Team刘永雄Chris Lauflags/chn16:15:0000:35:000.94300:33:0033
C6295睡小猪Sleeepy Pigggy汪整霖 Sammy Wongflags/hkg16:21:3300:41:330.80900:33:3744
HKG1269KYRENIA風之島譚榮Tam Wingflags/hkg16:20:3200:40:320.90300:36:3655
CHN55040加侨-友帆队Team Jia Qiao You Fan陆岭 Lu Lingflags/chn16:19:5300:39:530.92800:37:0166
HKG1268SimplicityPeter Wongflags/hkg16:24:2700:44:270.83500:37:0777
HKG2170Hail BeaverJoseph Wongflags/hkg 0.963 DNF10
CHN55042上合BARRACUDA邓凡Deng Fanflags/hkg 0.941 DNF10

Race Results for Race 3 in HKPN Division 1 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2318TT队曾虎Tiger Zengflags/chn17:24:5700:29:570.98600:29:3211
HKG2253JeNa PaBeBen Chongflags/hkg17:26:5500:31:550.98900:31:3422
C6295睡小猪Sleeepy Pigggy汪整霖 Sammy Wongflags/hkg17:36:3000:41:300.80900:33:3433
HKG1269KYRENIA風之島譚榮Tam Wingflags/hkg17:33:4300:38:430.90300:34:5844
CHN55042上合BARRACUDA邓凡Deng Fanflags/hkg17:30:3700:35:370.98300:35:0155
HKG2170Hail BeaverJoseph Wongflags/hkg17:30:5000:35:500.97800:35:0366
CHN55040加侨-友帆队Team Jia Qiao You Fan陆岭 Lu Lingflags/chn17:33:3100:38:310.92800:35:4577
CHN55089三力星号紫荆帆船队SLX Bauhinia Sailing Team刘永雄Chris Lauflags/chn17:33:0800:38:080.94300:35:5888
HKG1268SimplicityPeter Wongflags/hkg17:40:0300:45:030.83500:37:3799

Results for HKPN Division 2 class

Daily Pointscore for 26 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG2011ASA-HKAndrew KayHKG 11 22
2HKG2139华安雄涛队HuaAn Cutting Edge司徒耀桂Szeto Yiu KwaiHKG 32 55
3HKG2252Team FootlooseWong Chi Hin,HenryHKG 24 66
4HKG2355海逸Haiyi黄少波Huang ShaoboCHN 53 88
5W55050法诺海南航空Farnova HNA郭格林 Guo GelinCHN 45 99
6CHN55054合正东部湾千帆会 Hezheng Eastern Bay Challenge Yacht Club周凤磊 Zhou FengleiCHN 67 1313
7HKG 2136Team Kiasu!Peter LeungHKG DNS(9)6 1515
8CHN55060顽主号Team Wanzhu潘伟华Pan WeihuaCHN DNS(9)DNF(9) 1818

Race Results for Race 2 in HKPN Division 2 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2011ASA-HKAndrew Kayflags/hkg16:10:5900:30:591.04100:32:1511
HKG2252Team FootlooseWong Chi Hin,Henryflags/hkg16:10:4400:30:441.05000:32:1622
HKG2139华安雄涛队HuaAn Cutting Edge司徒耀桂Szeto Yiu Kwaiflags/hkg16:12:0200:32:021.03200:33:0433
W55050法诺海南航空Farnova HNA郭格林 Guo Gelinflags/chn16:13:4800:33:481.03700:35:0344
HKG2355海逸Haiyi黄少波Huang Shaoboflags/chn16:09:5800:29:581.17800:35:1855
CHN55054合正东部湾千帆会 Hezheng Eastern Bay Challenge Yacht Club周凤磊 Zhou Fengleiflags/chn16:21:5700:41:571.02200:42:5266
CHN55060顽主号Team Wanzhu潘伟华Pan Weihuaflags/chn 1.036 DNS9
HKG 2136Team Kiasu!Peter Leungflags/hkg 1.179 DNS9

Race Results for Race 3 in HKPN Division 2 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2011ASA-HKAndrew Kayflags/hkg17:20:4000:25:401.02500:26:1911
HKG2139华安雄涛队HuaAn Cutting Edge司徒耀桂Szeto Yiu Kwaiflags/hkg17:22:0800:27:081.01600:27:3422
HKG2355海逸Haiyi黄少波Huang Shaoboflags/chn17:24:0200:29:021.17500:34:0733
HKG2252Team FootlooseWong Chi Hin,Henryflags/hkg17:27:0200:32:021.06600:34:0944
W55050法诺海南航空Farnova HNA郭格林 Guo Gelinflags/chn17:27:4400:32:441.06800:34:5855
HKG 2136Team Kiasu!Peter Leungflags/hkg17:27:2500:32:251.19800:38:5066
CHN55054合正东部湾千帆会 Hezheng Eastern Bay Challenge Yacht Club周凤磊 Zhou Fengleiflags/chn17:39:3200:44:321.05300:46:5477
CHN55060顽主号Team Wanzhu潘伟华Pan Weihuaflags/chn 1.036 DNF9